[ad_1]
Na początku roku uruchomiliśmy nasz pierwszy spis twórców. Dzięki tej ankiecie wszyscy twórcy zarabiający na Patreonie mogli opowiedzieć nam o sobie coś więcej. Ciągle poznajemy naszą społeczność poprzez badania, ankiety zwrotne, grupy fokusowe, ale dzięki spisowi twórców mogliśmy usłyszeć Wasz głos i z szerszej perspektywy spojrzeć na Wasze pragnienia, potrzeby i aspiracje.
Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili chwilę na udział w spisie. Tysiące twórców opowiedziało nam o sobie, o prowadzeniu działalności w branży kreatywnej, o swoich sukcesach i porażkach i kolejnych celach do zrealizowania (na Patreonie i poza nim). Ostatnie kilka miesięcy spędziliśmy na dogłębnej analizie wszystkich danych i wyników ankiety. Zebrane opinie pomogły nam wytyczyć nowe obszary, na których skupimy się w następnej kolejności.
Czego dowiedzieliśmy się o dynamicznej i zróżnicowanej społeczności twórców na Patreonie?
Uwaga dotycząca wyników: aby dokładnie odzwierciedlić populację twórców na Patreonie, wzięliśmy pod uwagę poniższe dane ważone (o ile nie zaznaczono inaczej). Co ciekawe odkryliśmy, że artyści wizualni byli cztery razy bardziej skłonni do wypełnienia ankiety niż inni twórcy. W przypadku pytań, których odpowiedzi znacznie różniły się w zależności od nośnika twórcy, pokazujemy dane nieważone.
I. Kim jesteście
Ponad 13 tys. zarabiających twórców ze 113 krajów, mówiących w 18 językach. To największa próbka naszej społeczności, która liczy teraz ponad 250 tys. aktywnych twórców na Patreonie.
Co robicie
Jako twórcy na Patreonie korzystacie z różnych środków wyrazu, od muzyki po sztuki wizualne i inne nośniki. Głównym i najpopularniejszym medium na Patreonie jest film (ponad jedna trzecia twórców), a następnie pisanie i podcasty.
Czym się interesujecie?
Wasze zainteresowania są tak szerokie i zróżnicowane jak Wasze środki wyrazu. Wasza twórczość dotyka wielu tematów: od przepisów kulinarnych przez prawdziwe zbrodnie po finanse i popkulturę.
II. Jak prowadzicie działalność w branży kreatywnej
Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na bycie kreatywnym. Dlatego wzięliśmy pod lupę wszystkie niekonwencjonalne sposoby organizacji firmy i to, jak wpisuje się tutaj Patreon.
Na jakim etapie podróży twórczej jesteście?
56% z Was uważa się za doświadczonych profesjonalistów, podczas gdy 44% twierdzi, że jest na początku podróży twórczej.
Z kim współpracujecie?
80% z Was pracuje w pojedynkę, 11% jest częścią zespołu, a 8% działa samodzielnie, ale współpracuje z osobami spoza branży kreatywnej. Podcasterzy najczęściej pracują w zespołach (39%), podczas gdy artyści wizualni najchętniej tworzą w pojedynkę (94%).
Jak znaleźliście fanów
Platformy, na których po raz pierwszy znaleźliście odbiorców i zbudowaliście swoją publiczność, różnią się w zależności od medium. I wcale nas to nie dziwi.
- Ponad 50% twórców filmów i treści typu ASMR oraz ponad 30% twórców audio/muzyki zaczynało na YouTubie.
- Twórcy gier / modyfikacji gier znaleźli swoich followersów na Twitterze (18%) i Discordzie (17%).
- Podcasterzy zaczynali od Facebooka (17%), sieci podcastów (16%) i Twittera (16%).
- Artyści wizualni znaleźli swoich odbiorców za pośrednictwem DeviantArta (21%) i Twittera (19%).
- Pisarze najczęściej zaczynali od Facebooka (19%), Twittera (17%) i własnych stron internetowych (14%).
Jaką rolę pełni Patreon?
Jak wpływa na Wasze zarobki?
Dowiedzieliśmy się, że średnio ponad 40% Waszych zarobków pochodzi z Patreona. Inne ważne źródła dochodów obejmują zajęcia artystyczne, prowizje i subskrypcje na innych platformach. (Liczby w zaokrągleniu do pełnego procenta).
Jakie wyglądają Wasze subskrypcje na Patreonie?
Treści tylko dla patronów i wcześniejszy dostęp to najbardziej popularne korzyści, jakie oferujecie swoim członkom na Patreonie (poza wsparciem twórczości artystycznej w ogóle). Dla wielu z Was kluczowym elementem subskrypcji jest interakcja z patronami poprzez prośby fanów / głosowania, wzmianki o patronach lub organizowane przestrzenie społecznościowe.
Budowanie społeczności: dlaczego nazwa jest ważna?
Jedna czwarta z Was używa własnych nazw na określenie swoich społeczności, innych niż „patron” lub „członek”. „Latarnie”, „Oficerowie ruchu oporu”, „Śpiochy”, „Inklingi”, „Zabójcza drużyna”, „Telemaniacy” i „Amigos” to tylko niektóre z ciekawych nazw. Jedna trzecia podcasterów (największa grupa twórców) używa niestandardowych nazw w odniesieniu do swoich społeczności.
Z naszych badań wynika, że twórcy określający swoich patronów w niestandardowy sposób mają średnio 4-8% wyższe dochody na miesiąc, nawet przy uwzględnieniu różnic w zarobkach miesięcznych. Nadając swoim patronom przezwisko, być może nie zatrzymasz ich na dłużej, ale na pewno wzmocnisz ich poczucie wspólnoty i przynależności.
Co fajnego robicie.
79% twórców promuje swoje konto na Patreonie co najmniej raz w miesiącu, a 43% co najmniej raz w tygodniu, głównie na Twitterze, Instagramie i YouTubie (publikując filmy i opisy do nich).
Okazało się również, że częstotliwość promocji ma wpływ na przychody. Twórcy, którzy często promują swoją stronę, mają większe szanse na wyższe zarobki niż ci, którzy robią to rzadziej. W porównaniu z tymi, którzy promują stronę raz w miesiącu (przy kontroli zarobków) twórcy, którzy robią to codziennie, zarabiają średnio o 75% więcej, a twórcy promujący raz w tygodniu o 31% więcej.
III. Sukcesy i porażki
Otrzymaliśmy Wasze uwagi na temat wielu ważnych obszarów dotyczących korzystania z Patreona na co dzień, w tym łatwości użytkowania platformy i sposobów powiadamiania o nowych produktach i zasadach.
Miejsce na poprawę
Na ogół Patreon spełnia Wasze oczekiwania, zapewniając dokładne informacje o koncie oraz jasne zasady i wytyczne. Jednak zasygnalizowaliście trzy główne obszary, na których powinniśmy się skupić. A my już podejmujemy kroki w tym kierunku.
- Większa przejrzystość procesu decyzyjnego
- Co usłyszeliśmy: chcecie wiedzieć, jak podejmujemy decyzje dotyczące zasad i produktów.
- Co robimy w tej sprawie:
- Priorytety produktowe i nowe funkcje: Na początek podzieliliśmy się naszymi priorytetami produktowymi na 2022 rok, biorąc pod uwagę kontekst podjętych decyzji. Próbujemy także nowych form komunikacji z zespołem ds. produktów, takich jak sesje Q&A na żywo dotyczące konkretnych wdrożeń, aby lepiej wyjaśnić nasze podejście.
- Zasady i wytyczne: oprócz kwartalnych transmisji na żywo w celu zebrania informacji zwrotnych na temat proponowanych zmian w zasadach, zespół ds. zasad opublikuje później w tym roku Raport transparentności, w którym wyjaśnimy nasze podejście do treści niezgodnych z prawem, szkodliwych lub naruszających jakiekolwiek zasady.
- Poprawa komunikacji
- Co usłyszeliśmy: chcecie łatwiejszego dostępu do informacji na temat ulepszeń produktów, materiałów i wydarzeń społecznościowych.
- Co robimy w tej sprawie:
- Łatwiejszy dostęp do aktualizacji: Będziemy publikować nasze kwartalne aktualizacje o produktach na blogu, aby zapewnić dostęp do nich w dowolnym momencie. Zadbamy również o regularne aktualizacje sekcji „Co nowego” w Materiałach twórcy (w lewym dolnym rogu panelu twórcy na Patreon.com). Wiemy, że niektóre podstawowe ulepszenia (szybkość strony i płynność odtwarzania) mogą przejść niezauważone. Będziemy lepiej informować Was o tych niewidocznych (ale kluczowych) zmianach.
- Aktualizacje dotyczące priorytetów produktowych: nie przegap półrocznej aktualizacji na temat naszych priorytetów produktowych na rok 2022.
- Będziemy Was informować w następujący sposób:
- E-mail: subskrybuj tutaj, aby otrzymywać newslettery produktów oraz powiadomienia o nadchodzących wydarzeniach i warsztatach.
- Blog: wykorzystamy tę przestrzeń, aby udostępniać informacje o produktach, wprowadzonych ulepszeniach i przedstawiać nowych członków zespołu.
- Społeczność twórców na Discordzie: w tym miejscu możecie nie tylko nawiązywać kontakty z innymi twórcami, ale i śledzić #ogłoszenia-patreona, #zapytaj-patreona i specjalne kanały Q&A dotyczące określonych programów, nowości i ogłoszeń (np. kwartalne transmisje na żywo dotyczące zasad).
- Materiały twórcy: śledź aktualności dotyczące zmian produktów w sekcji Materiały twórcy w lewym dolnym rogu panelu twórcy na Patreon.com.
- Słuchamy opinii twórców
- Co usłyszeliśmy: chcecie wiedzieć, jak zbieramy Wasze opinie i mieć pewność, że zostaną one wysłuchane.
- Co robimy w tej sprawie: z doświadczenia wiemy, że nie wszyscy twórcy chcą przekazywać swoje uwagi w ten sam sposób. To był powtarzający się temat w naszej ankiecie. Dlaczego przeprowadziliśmy spis? Bo chcemy, aby wszyscy aktywni twórcy mogli wyrazić swoją opinię w dogodny sposób. To przegląd innych kanałów komunikacji, których używamy, aby wysłuchać twórców. Będziemy nadal je wzmacniać, aby dzielić się uzyskanymi informacjami (jak Program zaangażowania twórców w tworzenie zasad, nadchodzący Raport transparentności czy ten spis) i szukać nowych sposobów nawiązywania kontaktu.
IV. Perspektywy na przyszłość
Jako twórcy ciągle eksperymentujecie i szukacie nowych rozwiązań artystycznych, a my szukamy sposobów, aby pomóc Wam w tej podróży. Aby móc wesprzeć Wasze aspiracje, chcemy dowiedzieć się, jakich narzędzi, usług i technologii potrzebujecie – bez względu na to, kto je opracował.
Priorytety produktowe na 2022 rok
Cieszymy się, że mogliśmy usłyszeć, jak oceniacie nasze priorytety na rok 2022 i jaką wartość stanowią dla Waszej działalności. We wszystkich obszarach natywne filmy, ulepszone publikowanie postów i organizacja treści znalazły się na szczycie listy, a następnie rozwiązywanie problemów dotyczących rozliczeń oraz prostszy i bardziej czytelny design.
Rozszerzamy dostęp do natywnych filmów w wersji beta i wprowadzamy nową opcję rozliczeń. Ulepszyliśmy już proces tworzenia postów (automatyczne zapisywanie wersji roboczych, szybsze ładowanie) i nawigację po stronie. Na bieżąco śledź nasze kanały komunikacji, aby uzyskać kompleksowe informacje na temat naszych priorytetów na 2022 rok w ciągu następnych kilku miesięcy.
Potencjalne przyszłe funkcje
Chcieliśmy również poznać Wasze zdanie o nowych funkcjach, o które często nas pytacie. Wasza opinia pomoże nam w ustaleniu priorytetów na przyszłość. Niektóre najbardziej popularne funkcje:
- Jednorazowy napiwek
- Subskrypcje w prezencie
- Możliwość konfiguracji strony docelowej
- Informacje o tym, skąd pochodzą nowi patroni
- Powiadomienia o subskrypcji wyższego/niższego progu lub rezygnacji
- Kontrola dostępu do wcześniej opublikowanych treści
Uwaga na temat web3:
Wiemy, że wpływ web3 na ekonomię branży kreatywnej to temat, który budzi teraz wielkie kontrowersje. Nadal koncentrujemy się na najważniejszych zagadnieniach (które zostały potwierdzone przez wyniki spisu), ale prowadzimy również badania nad zastosowaniem technologii web3. Chcemy zrozumieć jej potencjalny wpływ na twórców – zarówno pozytywny, jak i negatywny.
Ze spisu twórców, publicznych rozmów i innych kanałów informacji zwrotnej wiemy, że opinie naszej społeczności twórców są podzielone. Niektórzy twórcy – w tym wielu uczestników tej ankiety – sprzeciwia się zastosowaniu technologii web3 na Patreonie ze względu na obawy dotyczące możliwych nieuczciwych zachowań, wpływu na równowagę środowiskową i niedostępności zastosowań. Inni już oferują korzyści web3 na Patreonie i cieszą się elastycznością i wartością dodaną nowych dóbr cyfrowych, jakie mogą zaoferować swoim członkom. W naszym spisie artyści wizualni (68%) i pisarze (50%) byli najbardziej przeciwni przyjmowaniu płatności w kryptowalutach na Patreonie, natomiast twórcy obrazów (39%), audio/muzyki (34%) i wideo (31%) uznali tę możliwość za „kluczową” lub „pożądaną”.
W miarę pojawiania się nowych zastosowań web3 będziemy dokładnie oceniać możliwości i pułapki tej technologii, które mogą czekać na twórców. Nie chcemy wprowadzać nowych funkcji, tylko dlatego, że są fajne. Teraz i w przyszłości naszym głównym celem jest opracowanie technologii, która będzie stanowiła długoterminową wartość dla twórców. Dlatego za każdym razem, gdy rozważamy wprowadzenie jakiejś nowości, musi ona:
- Zapewnić twórcom prawa własności do dzieł i baz fanów
- Zapewnić twórcom swobodę i elastyczność pracy na własnych warunkach
- Dać twórcom możliwość rozwoju działalności
Jakie są Wasze największe inspiracje artystyczne na kolejnych kilka lat?
Bez wątpienia głównym celem twórców w ciągu kilku lat jest powiększenie liczby odbiorców. Jedna czwarta respondentów bacznie przygląda się nowym współpracom z twórcami i eksperymentom z nowymi mediami.
Dziękujemy.
Dzisiaj bycie twórcą to jeden z najtrudniejszych, a zarazem najbardziej satysfakcjonujących zawodów. Celem spisu było lepsze zrozumienie Waszych pragnień i potrzeb, aby zapewnić Wam najlepszą platformę do robienia tego, co wychodzi Wam najlepiej. Dziękujemy wszystkim za udział w naszej ankiecie. Cieszymy się, że możemy wykorzystać zebrane informacje, aby skupić się na naszych priorytetach w nadchodzących miesiącach i w przyszłości. Czekajcie na dalsze informacje.
[ad_2]